Привіт! Мене звати Настя Гнатюк, я авторка «Теревениці»👋
Цей проєкт виник як відповідь на шалений суспільний запит українців, що прагнуть перейти на українську мову в буденному спілкуванні. Після початку російсько-української війни чимало українців вирішили перейти на українську принаймні частково. А після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення, таке рішення ухвалили 57% українців (дані соціологічного опитування Gradus Research на замовлення «Суспільного»).
Водночас на початку цього шляху кожен зустрічається із одними й тими ж викликами:
- немає практики живого спілкування українською;
- маленький словниковий запас;
- стурбованість про те, як близьке оточення сприйме перехід;
- страх осуду за помилки тощо.
Я знаю про це не з чуток, адже саме пройшла цей шлях. Водночас хочу підкреслити — я не є ані філологинею, ані викладачкою української мови. Я теж роблю помилки, плутаю наголоси та забуваю ставити коми. Я — журналістка та медіапродюсерка, колись — несвідомо русифікована українка, яка одного дня вирішила із цим боротися. Наразі ж я прагну підтримати тих, хто тільки-но стає на цей шлях.
Я народилася та виросла в Запоріжжі, у російськомовній родині. Як і більшість людей довкола мене, я споживала багато російськомовного контенту, говорила російською і не бачила в цьому нічого дивного. Мій перехід відбувся у 2017 році. Й хоча війна вже тривала, це не було надто поширеними та публічними, тож про підтримку суспільства не йшлося.
Впродовж останніх років, спостерігаючи за досвідом мого власного оточення, лідерів думок та українізацією публічного простору, я чітко помітила актуальність тих самих проблем. Тому я вирішила створити простір, у якому перехід на українську мову спілкування буде максимально комфортним, підтримуючим та ефективним.
«Теревениця» — це затишний куточок, де ми збираємося потеревенити українською, і де кожен отримає підтримку однодумців.
Як працює «Теревениця»?
Це розмовні гуртки тривалістю 60 хвилин, кожен з яких присвячений окремій темі. На цих зустрічах ми вивчаємно нову лексику, розглядаємо розповсюджені помилки, заглиблюємося у культурно-історичний контекст та багато теревенимо. Можете не турбуватися, що вам не буде чого сказати — інтерактивні мапи, тести та різноманітні ігри допоможуть. А ще ми багато помиляємося, вгадуємо наголоси та гуглимо правильне написання або вимову — адже це нормально.
Поділяєте ці цінності? Тоді підтримайте проєкт або долучайтеся до команди!
Я мрію, що у майбутньому ми також матимемо україномовні розмовні гуртки для іноземців і окремо для дітей. Також я мрію, що одного дня ми перезапустимо цей сайт — наповнимо його цікавим контентом і додамо можливість знайти репетитора з української, аби покращити не лише розмовні навички, а й граматику. А потім — зберемося усі разом у мовному літньому таборі 🧡
Як підтримати проєкт?
Якщо ви хочете підтримати «Теревеницю», зробіть це одноразовим внеском або постійною підпискою на Buy Me A Coffee. Донейти також можете адресувати на PayPal (за цією поштою — mail.bobkova @ gmail.com) або у «Монобанку».
А ще ви можете приєднатися до команди — наприклад, у ролі модератора розмовного клубу або автора матеріалів для зустрічей.
Маєте інші компетенції? Будь-яка допомога важлива. Щоб приєднатися до команди, заповніть цю форму.